Forum Drużyny Zaciężnej Księżnej Anny Strona Główna Drużyny Zaciężnej Księżnej Anny
-=Kwatera Główna Straży Pożarnej=-
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Konkurs Opowiadaczy Na Grunwaldzie ! -Informacje

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Drużyny Zaciężnej Księżnej Anny Strona Główna -> Archiwum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Onix
Szeryf



Dołączył: 26 Cze 2007
Posty: 1327
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wziąć dużo pieniędzy ?

PostWysłany: Wto 10:57, 26 Cze 2012    Temat postu: Konkurs Opowiadaczy Na Grunwaldzie ! -Informacje

Hejo !

Jak z wielu z was wie, Marzenka w tym roku podjeła się zorganizowania nowej atrakcji grunwaldzkiej - Konkursu Opowiadaczy

Jako iż marzenka teraz podbija obce kraje i dostępu do forum niema, to ja w jej imieniu pozwole sobie wrzucic Informacje, które Marzenka dla was spisała Smile

Milej Lektury!

Słuchajcie, jakiś czas temu zrodził się pomysł aby zapełnić powstałą (moim zdaniem niszę) w rekonstrukcji. Mianowicie, z każdym rokiem coraz lepiej, i coraz wierniej radzimy sobie z rekonstrukcją poszczególnych aspektów średniowiecza. Kulturę materialną i związane z nią niuanse udoskonalamy coraz dokładniej, „katując się” rozpisamy szwów, wykrojów, coraz to nowszymi znaleziskami, jednak moim zdaniem, fajnym spoiwem które by to wszystko zebrało razem do kupy, byłoby poświęcenie większej wagi kulturze oralnej. Turniej bardów organizowany przez prężnie działające RDO jest najlepszym dowodem na to iż duża liczba osób czuje potrzebę żeby nasze myśli kręciły się nie tylko wokoło namiotów, strojów i obozu od strony technicznej, ale również od strony rozrywkowej. Ja również chciałabym zaproponować wam coś co pomogło by nadać fajny klimat chorągwianemu ognisku dla zainteresowanych. Oczywiście rozumiem, że nie wszyscy muszą pochwalać mój pomysł, nie wszyscy muszą być zainteresowani, dlatego nikogo do niczego nie będę zmuszać.
Moją propozycją jest swoistego rodzaju mały sprawdzian dla bardów parających się opowieściami. Niestety matka natura nie wszystkim udzieliła łaski posiadania słowiczego głosu, niemniej jednak wiele osób które niekoniecznie radzą sobie z instrumentami i śpiewiem doskonale odnajduje się w kwiecistych i barwnych opowieściach. Dar gładkiej wymowy, pełna ekspresji mimika, i porywająca modulacja głosem – jeżeli uważacie, że chociaż jedna z tych cech przypadła wam w udziale, pomóżcie stworzyć mi coś wyjątkowego!
Idąc za ciosem chciałabym aby zaistaniało w trakcie dni grunwaldzkich – wstępnie uważam, że dobrym terminem byłby piątek przed bitwą, biorąc pod uwagę mnogość innych wydarzeń które będą nas w pełni absorbować – ognisko dla osób zainteresowanych szerzeniem kultury wypowiedzi ustnej, zainteresowanych snuciem długich barwnych opowieści na przemian kapiących humorem, sarkazmem i grozą. Ognisko zakładało by udział osób które chciały by opowiadać, jak i osób które chciały by słuchać. Odbywałoby się w przyjacielskiej atmosferze do późnych godzin nocnych, gdzie upojeni składkowym grzanym winem i snutymi fantasmagoriami zagubilibyśmy się na granicy jawy i snu.
Podsumowując ognisko zorganizowane poza ogniskiem chorągwianym, żeby nikomu się nie narzucać, i żeby nikogo nie potrzebnie cały czas nie uciszać. Ognisko z przeznaczeniem dla osób opowiadających i słuchających.
Dla osób które chciały by się włączyć w „pionie opowiadającym” mam propozycję na 2 podstawowe kategorie :
a) Kategorie „pseudohistoryczną”

„Pseudo” ponieważ nie zależy mi, i wydaje mi się, że słuchaczom też nie na 100% poprawności historycznej, przedewszystkim ma być to luźna dywagacja na temat wybranego zdarzenia historycznego. Oczywiście zakładam wydarzenia zgodne z naszym okresem rekonstrukcji. Może to być konkretna bitwa, lub jakiś jej element na przykład przemarsz wojsk i opis spustoszeń jakie za sobą żołnierze zostawili. Pole do popisu jest ogromne. W zależności od tego co sobie wybierzemy, jakie wydarzenie, jaką warstwę społeczną (chłop, ksiądz pleban, zakonnik, mieszczaństwo, najemnik, zbój, złodziej, etc.) – w ten sposób możemy ubarwiać naszą historię.

b) Kategorię współczesną – z dwoma podpunktami :
• Humorystyczna – zawierająca elementy groteski, komedii pomyłek, i cóż jeszcze sobie bard zażyczy.
• Straszna – przejmująca grozą która wszepia się pod skórę i najdotkliwiej daje o sobie znać w momencie w którym próbujemy zasnąć.

Tutaj wybieramy wydarzenie współczesne (szerokie spektrum od wyprawy do sklepu po sól – „przed wyruszeniem należy zebrać drużynę” - aż po pojedynek politycznych tytanów), również nadajemu mu kontekst w postacii perspektywy z której ma być opisywane. Wszystko zależy od opowiadającego.
Ogólne zasady :
1. Język.
- jeżeli chodzi o język to oczywiście nikt w żadnej w kategorii nie będzie oczekiwał staropolskiego. Chodzi o to, że skoro znajdujemy się na turnieju i dajemy wyraz adoracji kultury słowa, to może postarajmy się chociaż nadać temu kształt stylizacji językowej – oczywiście odpowiednio do wybranej warstwy społecznej. Innych porównań przecież używać będzie wieśniak, innych ksiądz, a jeszcze innych mieszczka – bigotka.
Fantastyczność – zdaje się że w większości lubimy literaturę fantasy, ( ja sama ma prywatny ołtarzyk) ale nie dajmy się ponieść miłości do tego gatunku. Jeżeli chcemy ubarwić naszą opowieść porównaniami fantastycznymi możemy to zrobić, ale pamiętajmy o ograniczeniach – nie wciskajmy na siłę fireball’i tylko na przykład porównajmy do smoków dwie ścierające się w walce armie, albo na przykład starą wredną sklepikarę do wiedźmy obsypanej kurzajkami, której bezecna fizjonomia jest jaka jest ze względu na wystawanie nad kotłem z czarcią miksturą dniem i nocą. Ot moja propozycja.
2. Czas.
Niestety ograniczenie czasowe musi być, jeżeli zaangażuje się w projekt więcej osób. Moja propozycja jest taka – każda osoba która chciała by opowiadać ma 15 - 20 minut, po których publika demokratyczne decyduje czy chce usłyszeć dalszy cąg opowieści czy nie. Coś w stylu baśni z tysiąca i jednej nocy.
3. Składka.
Proponuję składkę w wysokości 2, 3 złotych na wspólne grzane wino. Na moich barkach spoczywałby obowiązek zakupu, oczywiście paragony do wglądu ( nie mam zamiaru się na nikim dorabiać).
Ot i cała moja propozycja, co wy na to? Zjednoczy nas wspólne opowiadanie? Jeżeli macie propozycje jakiś ulepszeń chętnie wezmę je pod uwagę. To na razie beta testy, więc niestety nie ma nagród, nie ma jury, ale jeżeli damy radę w tym roku w przyszłym wyjdę ze skóry, żeby uciułać coś dla najlepszej trójki.

Czekam na opinie. Marzena.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Drużyny Zaciężnej Księżnej Anny Strona Główna -> Archiwum Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin